روش های حفظ و سلامتی دندان ها

داشتن دندان‌های سالم نیازمند مراقبت و حفاظت طولانی‌مدت است. حتی اگر دندان‌های خوبی دارید، انجام اقدامات صحیح برای مراقبت و جلوگیری از مشکلات در آینده بسیار حائز اهمیت است. مراقبت از دندان‌ها شامل استفاده از محصولات مراقبت از دهان مناسب و رعایت عادات بهداشت دهانی روزانه است. در این مقاله، به بررسی 11 روش برای حفظ سلامت دندان‌ها در خانه می‌پردازیم.

 

 1. به رختخواب نروید مگر اینکه قبلش مسواک زده باشید

یکی از روش‌های مهم مراقبت از دندان‌ها در محیط خانگی، مسواک زدن به موقع است. توصیه‌ی پزشکان این است که حداقل دو بار در روز، صبح و شب، مسواک بزنید. اغلب ما در مسواک زدن شب تنبلی می‌کنیم، اما با انجام این عمل قبل از خواب، می‌توانید از رشد میکروب‌ها و پلاک‌هایی که طی روز به وجود می‌آیند، جلوگیری کنید.

 1. صحیح مسواک زدن را رعایت کنید

نحوه‌ی انجام مسواک زدن بسیار اهمیت دارد. به همین دلیل، مسواک زدن نادرست تقریباً معادل عدم مسواک زدن است. به وقت خود اختصاص دهید و مسواک را با حرکات دقیق و دایره‌ای انجام دهید تا پلاک‌ها به خوبی از بین بروند. اگر پلاک‌ها به درستی پاک نشوند، ممکن است سفت شده و باعث تجمع ذرات و التهاب لثه شوند (به عبارتی بیماری لثه ایجاد شود).

 1. شستن زبان را فراموش نکنید

پلاک می‌تواند روی زبان شما نیز تشکیل شود. این موضوع نه تنها ممکن است باعث بوی بد دهان شود، بلکه مشکلات دیگری نیز در سلامت دهان به وجود آورد. هربار که دندان‌هایتان را مسواک می‌زنید، به آرامی زبانتان را نیز مسواک بزنید.

 1. از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنید

در مورد خمیردندان، عوامل مهم‌تری از تأثیرات سفیدکنندگی یا طعم آن وجود دارد. مهم نیست کدام نوع را انتخاب می‌کنید، اما حتماً از خمیردندانی استفاده کنید که حاوی فلوراید باشد.

اگرچه برخی افراد نگران تأثیرات فلوراید بر سایر جوانب سلامتی هستند، این ماده هنوز یک عامل اساسی در حفظ سلامت دهان و دندان‌ها محسوب می‌شود. دلیل این اهمیت این است که فلوراید به عنوان یک سد در مقابل پوسیدگی دندان‌ها عمل می‌کند. این ماده با مبارزه با میکروب‌هایی که می‌توانند به پوسیدگی منجر شوند، مقابله کرده و به دندان‌های شما حفاظت می‌کند.

 1. استفاده از نخ دندان را به اندازه‌ی مسواک زدن جدی بگیرید

بسیاری از افرادی که مرتب مسواک می‌زنند، کشیدن نخ دندان را فراموش می کنند. این مهم نیست که فقط برای خارج کردن ذرات کوچک غذا یا باقی‌مانده‌ بین دندان‌ها از نخ دندان استفاده کنید. به عنوان جاناتان شوارتز، DDS توضیح می‌دهد:

“نخ دندان کشیدن واقعاً یک روش برای تحریک لثه‌ها،کاهش پلاک و کمک به کاهش التهاب در این ناحیه است.”

استفاده از نخ دندان یک بار در روز به عنوان تکمیل مسواک زدن، به طور معمول کافی است.

سلامتی دندان - مسواک زدن

 1. به دلیل مشکلات در کشیدن نخ دندان آن را به تعویق نیندازید

کشیدن نخ دندان ممکن است برای برخی افراد، به خصوص کودکان و افراد مسن مبتلا به آرتریت، دشوار باشد. در اینجا نباید تسلیم شوید، به دنبال ابزارهایی بگردید که می‌توانند به شما در کشیدن نخ دندان کمک کنند. نخ دندان‌های آماده که در داروخانه‌ها موجود هستند، می‌توانند تفاوتی مثبت برای شما ایجاد کنند.

 1. از دهانشویه استفاده کنید

تبلیغات ممکن است باعث شود دهانشویه به عنوان یک عنصر ضروری برای حفظ سلامت دهان و دندان به نظر برسد، اما بسیاری از افراد به دلیل نداشتن اطلاعات کافی در مورد کارکرد آن، از استفاده از دهانشویه صرف نظر می‌کنند. به عبارت جاناتان شوارتز،: “دهانشویه از سه طریق به شما کمک می‌کند: اسیدهای دهانی را کاهش می‌دهد، مناطق مسواک‌زدایی دشوار در داخل و اطراف لثه‌ها را تمیز می‌کند و به بازسازی معدنی دندان‌ها کمک می‌کند. این ابزار به عنوان یک مکمل مفید در حفظ تعادل کلی دهان عمل می‌کند.” به ویژه در مواردی مانند کودکان و افراد مسن که ممکن است توانایی مسواک‌زدن و استفاده از نخ دندان را نداشته باشند، دهانشویه می تواند مفید باشد.

بهتر است از دندانپزشک خود برای توصیه‌های خاص مرتبط با دهانشویه سوال کنید. محصولات خاصی برای کودکان و افرادی با دندان‌های حساس وجود دارند. همچنین، دهانشویه‌های تجویزی نیز در دسترس قرار دارند.

 1. میزان نوشیدن آب را افزایش دهید

آب بهترین نوشیدنی برای حفظ سلامت عمومی شماست و همچنین از جمله حافظ سلامت دهان و دندان‌ها، محسوب می‌شود. به علاوه، به عنوان یک قاعده عمومی، جاناتان شوارتز توصیه می‌کند که بعد از هر وعده غذایی آب بنوشید. این عمل می‌تواند به شستشوی برخی از اثرات منفی غذاها و نوشیدنی‌های چسبنده و اسیدی در بین دندان‌ها کمک کند.

 1. ترجیحاً از میوه‌ها و سبزیجات تازه و ترد استفاده کنید

غذاهای آماده و فرآوری شده ممکن است استفاده راحتی داشته باشند، اما برای دندان‌های شما بهتر نیستند. مصرف محصولات تازه و با بافت ترد، نه تنها حاوی فیبر  است، بلکه برای سلامت دندان‌هانیز انتخاب مناسبی است. به عبارت‌های جاناتان شوارتز،: “والدین را تشویق می‌کنم که کودکان خود را از سنین پایین به خوردن غذاهای سالم و نیازمند جویدن ترغیب کنند. بنابراین تلاش کنید مصرف محصولات فرآوری شده بیش از حد نرم را کاهش دهید، اشیا را به تکه‌های کوچک نبریده و فک‌ها را فعال نگه دارید!”

 1. محدودیت مصرف غذاهای شیرین و اسیدی

قند در دهان به اسید تبدیل می‌شود که می‌تواند باعث فرسایش مینای دندان‌ها شود. این اسیدها منجر به ایجاد حفره می‌شوند. میوه‌های اسیدی، چای و قهوه نیز ممکن است مینای دندان‌ها را تخریب کنند. اگرچه نیازی به اجتناب کامل از این غذاها نیست، اما دقت و محدودیت در مصرف آن‌ها کمک کننده است.

 1. حداقل دو بار در سال مراجعه به دندانپزشک داشته باشید

عادات بهداشت دهانی روزانه شما بسیار مهم است، اما حتی اگر به مسواک‌زدایی و کاربری نخ دندان اهمیت می‌دهید، بهتر است به طور دوره‌ای به دندانپزشک خود مراجعه کنید. به عبارت جاناتان شوارتز، DDS: “حداقل باید دو بار در سال برای تمیزی و بررسی به دندانپزشک خود مراجعه کنید. دندانپزشک نه تنها می‌تواند لکه‌ها و رسوب‌های دندانی را از بین ببرد و حفره‌ها را تشخیص دهد، بلکه مشکلات پیش‌آمده را نیز تشخیص داده و راهکارهای درمانی ارائه دهد.”

بعضی از شرکت‌های بیمه دندانپزشکی معاینات ادواری دندانپزشکی را تحت پوشش قرار می‌دهند. اگر این مزیت برای شما نیز در دسترس است، از آن استفاده کنید. انجام این کار، به ویژه اگر سابقه‌ای از مشکلات دندانی مانند التهاب لثه یا حفره‌های مکرر داشته‌اید، می‌تواند بسیار مفید باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *