تفاوت‌های بین ایمپلنت‌های دندانی، بریج و دندان‌های مصنوعی

از دست رفتن دندان‌ها، فراتر از تأثیرات ظاهری، به اعتماد به نفس افراد نیز آسیب می‌زند. امروزه، متأسفانه مشاهده می‌شود که رژیم‌های نادرست و مصرف افراز حد تنقلات و شیرینی‌ها، باعث افزایش مشکلات پوسیدگی دندان‌ها و در نهایت فقدان آنها می‌شود. در واقع، این امر به جرأت می‌تواند یک وضعیت اپیدمیولوژیک در نظر گرفته شود. اما راحت باشید، راه‌حل‌های متنوعی برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته وجود دارد. انتخاب بهترین روش ممکن است برایتان چالشی به نظر بیاید. به همین دلیل، این مقاله به بررسی و مقایسه روش‌های ایمپلنت، بریج و دندان مصنوعی می‌پردازد تا تفاوت‌های آنها با یکدیگر را برجسته سازد. این آشنایی به شما کمک می‌کند تا با توجه به ویژگی‌ها و مزایای هر یک، گزینه‌ای مناسب برای جایگزینی دندان از دست رفته خود انتخاب کنید. از این تحقیق می‌توانید با اطمینان بهتری در مسیر بازیابی سلامت دهان خود قدم بگذارید.

بریج دندان چه معنایی دارد؟

بریج دندان در واقع یکی از روش‌های کهنه‌تر برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته محسوب می‌شود. این روش، به تنهایی فضای خالی را درگیر نمی‌کند؛ به جای آن، دندان‌های مجاور به عنوان نقطه شروع، در این روش بریج نموده و با تراش آنها، به‌صورت محدود درگیر می‌شوند.

تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد که این روش به‌طور خاص برای افرادی مناسب است که دندان‌های مجاور فضای خالی را دارند و نیاز به روکش دندانی دارند. این انتخاب می‌تواند برای مواردی که دندان‌ها به طور فیزیکی نزدیک به یکدیگر هستند و قابلیت تراش دارند، مناسب باشد

روش انجام بریج دندان

یکی از روش‌های استفاده‌شده برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته، پلکان دندان یا بریج دندان نام دارد. در این روش، با قرار گیری بر روی دندان‌های طرفین، ناحیه‌ای که دندان‌ها از آنجا از بین رفته‌اند، به صورت یک پل کامل ترمیم می‌شود. عمدتاً بریج‌ها به دو طرف دندان‌های پایه روکش می‌شوند. هرچند در موارد خاصی، از باله‌های آویزان برای اتصال به دندان‌ها استفاده می‌شود. همچنین، بریج‌ها ممکن است از یک طرف دندان پایه حمایت شوند. این روش، بهبود ظاهر و عملکرد دهان را فراهم می‌کند و برای افرادی مناسب است که دندان‌های پایه قابل تراش دارند

بریج و روکش دندان: هرکدام برای چه افرادی مناسب‌تر است؟

بریج دندان به‌طور عمده برای افرادی که تنها یک دندان کم دارند، توصیه می‌شود. این روش برای ترمیم ناحیه خالی دندان با استفاده از دندان‌های پایه مجاور به‌کار می‌رود. از طرفی، روکش دندان به دلیل قابلیت پوشش کامل دندان‌ها، برای افرادی با مشکلات متعدد دندانی پیشنهاد می‌شود.

در بریج دندان، تراشیدن دندان‌های سالم در ناحیه اطراف اجزای خالی، یکی از نقاط ضعف است. همچنین، مهم است که به این نکته توجه کنید که بریج، تحلیل استخوان را جلوگیری نمی‌کند و با وجود بریج، ریسک آتروفی (کاهش حجم) استخوان وجود دارد.

یک نکته مهم دیگر در رابطه با دندان‌های زیر روکش این است که به دلیل مشکلات در تمیز کردن، آنها به پوسیدگی معرض می‌شوند که اغلب بیمار متوجه آن نخواهد شد.

در مواقعی که دندان‌های مجاور دارای پرشدگی‌های بزرگی هستند و نیاز به روکش یا تاج دارند، استفاده از روش روکش دندان می‌تواند یک انتخاب مناسب باشد.

توضیح درباره ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان به طور خلاصه به پیچی اشاره دارد که از جنس تیتانیوم ساخته شده و در استخوان فک کاشته می‌شود. این پیچ جایگزین دقیق یک دندان از دست رفته می‌شود. پس از کاشت ایمپلنت دندان و در طول فرآیندی که به نام یکپارچگی استخوانی شناخته می‌شود، ایمپلنت دندان به صورت محکمی به استخوان متصل می‌شود. در مرحله بعد، روکش یا دست دندان به ایمپلنت دندان متصل می‌شود.

ساختار ایمپلنت دندان به دو بخش اصلی تقسیم می‌شود: جزء اصلی که به عنوان ریشه دندان عمل می‌کند و در استخوان قرار می‌گیرد، و قسمتی که به عنوان تاج دندان شناخته می‌شود و بر روی جزء اصلی نصب می‌شود. همچنین، جزء رابط نیز وظیفه اتصال این دو بخش را برعهده دارد. این فناوری مدرن به شما امکان می‌دهد تا از توانایی و ظاهر دندان طبیعی برخوردار شوید، حتی در مواردی که یک یا چند دندان را از دست داده‌اید.

 

مزایای استفاده از ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان دارای مزایای زیادی است که به شرح زیر می‌پردازیم:

 • موفقیت بالا: معدل موفقیت ایمپلنت دندان بیش از 95 درصد است، که این نشان از عملکرد قابل اعتماد این روش را نشان می‌دهد.
 • کاشت در یک روز: در برخی موارد، امکان کاشت ایمپلنت دندانی در یک روز وجود دارد. البته پس از این مرحله، برای معاینات دوره‌ای نیز به دندانپزشک مراجعه لازم است.
 • طول عمر بالا: ایمپلنت‌های دندانی معمولاً دارای طول عمر بیش از 20 سال هستند، که این موضوع نشان از استحکام و پایداری آنها است.
 • مراقبت آسان: مراقبت از ایمپلنت دندانی بسیار ساده است و به شکلی مشابه با مراقبت از دندان‌های طبیعی انجام می‌شود.
 • حفظ استخوان‌ها: استفاده از ایمپلنت دندانی باعث حفظ استخوان‌های فک می‌شود و رشد آنها را تحریک می‌کند، که این امر به حفظ یکپارچگی ساختار صورت کمک می‌کند.

معایب استفاده از ایمپلنت دندان

استفاده از ایمپلنت دندان همراه با معایب زیر است:

 • هزینه بالا: در مقایسه با دندان‌های مصنوعی، ایمپلنت دندانی هزینه بیشتری دارد که ممکن است برای برخی افراد مشکل‌ساز باشد.
 • محدودیت‌های استخوان و لثه: ایمپلنت دندان مناسب همه افراد نیست و برای افرادی که استخوان و لثه‌های سالم دارند، مناسب‌تر است. افرادی که این شرایط را ندارند، ممکن است به مشکلاتی برخورد کنند. برای ترمیم و تقویت استخوان و لثه، ممکن است نیاز به پیوند استخوان و لثه باشد که باعث افزایش هزینه می‌شود

.

افراد مناسب برای استفاده از ایمپلنت دندان

در کنار تشخیص و نظر دندانپزشک، انتخاب روش ایمپلنت هم می‌تواند تحت تأثیر درخواست و نیازهای بیمار باشد. به طور کلی، این روش برای افرادی با مشخصات زیر مناسب است:

 • افرادی که قادر به جویدن غذا با دندان‌های مصنوعی نیستند، این روش برای آنها گزینه مناسبی است.
 • افرادی که نیاز به پرهیز از تراشیدن دندان‌های سالم مجاور را دارند، می‌توانند با استفاده از ایمپلنت‌ها از این تراشیدگی‌ها جلوگیری کنند.
 • افرادی که ترجیح می‌دهند دندان‌های ثابت و غیر قابل جابجایی را به جای دندان‌های مصنوعی متحرک داشته باشند.
 • افرادی که می‌خواهند دندان‌های جدیدی با ویژگی‌های شباهت به دندان‌های طبیعی داشته باشند، می‌توانند از ایمپلنت‌ها بهره ببرند.
 • دندان‌های مصنوعی: هنر و علم در خدمت جلوه و عملکرد
 • ساخت دندان‌های مصنوعی یک فرآیند همزمان هنری و علمی است که با پیشرفت تکنولوژی و استفاده از روش‌ها و مواد متخصصانه، به دندان‌هایی با ظاهر و عملکرد مطلوب منجر شده است. این دندان‌ها می‌توانند به عنوان جایگزینی برای دندان‌های بالا و پایین کامل مورد استفاده قرار گیرند.
 • دندان‌های مصنوعی می‌توانند به صورت دندان‌های تکه‌ای یا پارسیال برای قرارگیری در کنار دندان‌های طبیعی ساخته شده و به راحتی قابل خارج کردن و تمیز کردن هستند.
 • دندان‌های مصنوعی مخصوص لیفت صورت به لحاظ ظاهری شباهتی به دندان‌های مصنوعی معمولی دارند، اما اصلی‌ترین تفاوت آنها در فرآیند ساختاردهی آنها است. این دندان‌ها به گونه‌ای طراحی و تولید می‌شوند که به تحریک عضلات فک کمک کرده و به ترمیم بافت‌ها، کاهش تحلیل لثه و بهبود ظاهر فک و صورت کمک می‌کنند.
 • برخی اوقات بریج دندان به عنوان گزینه‌ای مشابه دندان مصنوعی در نظر گرفته می‌شود، اگرچه شبیهی آنها به یکدیگر نیست. بریج دندان می‌تواند به‌راحتی فضاهای خالی ناشی از دندان‌های از دست‌رفته را پر کند. این روش دائمی است و نیازمند مراقبت‌های خاص از آن می‌باشد که تنها توسط پزشک معالج قابل برداشت است.

مزایای استفاده از دندان مصنوعی

استفاده از دندان مصنوعی با مزایای زیر همراه است:

 • هزینه مناسب: دندان مصنوعی در مقایسه با ایمپلنت هزینه کمتری دارد و برای بسیاری از افراد قابل دسترسی است.
 • مناسب برای شرایط خاص: دندان مصنوعی برای افرادی که با تحلیل لثه و استخوان مواجه هستند، گزینه مناسبی است.
 • روش غیرتهاجمی: قرارگیری دندان مصنوعی به صورت غیرتهاجمی انجام می‌شود و نیازی به سوراخ کردن استخوان مانند کاشت ایمپلنت ندارد.
 • پروسه سریع: ساخت دندان مصنوعی به سرعت انجام می‌شود و تنها به چهار جلسه درمانی نیاز دارد.

دندان مصنوعی
معایب استفاده از دندان مصنوعی

استفاده از دندان‌های مصنوعی همراه با معایب زیر می‌باشد:

 • نیاز به تنظیم مجدد: به دلیل تغییرات در ساختار صورت و لثه به علت پیری، ممکن است نیاز به تنظیم مجدد یا تعویض دندان‌های مصنوعی پیش آید.
 • زمان مورد نیاز برای عادت: انطباق با دندان‌های مصنوعی ممکن است کمی زمان‌بر باشد. در روزهای اول و دوم استفاده، ممکن است بزاق دهان افزایش یابد و جویدن و صحبت کردن دشواری‌هایی ایجاد کند.
 • نیاز به مراقبت: دندان‌های مصنوعی به همانند دندان‌های طبیعی، نیاز به مراقبت روزانه دارند. عدم رعایت این نکته می‌تواند منجر به عفونت‌های لثه و منطقه دهانی شود.

مقایسه ایمپلنت، بریج دندان و دندان مصنوعی

روش‌های ایمپلنت، بریج دندان و دندان مصنوعی دارای ویژگی‌های مختلفی هستند. در زیر مقایسه‌ای از این سه روش ارائه شده است:

 • ایمپلنت: در این روش، دندان جایگزین با استفاده از یک پروتز دائمی به استخوان فک اتصال می‌یابد. ایمپلنت‌ها به عنوان جایگزین دائمی دندان‌های از دست رفته عمل می‌کنند و عملکرد مشابه دندان‌های طبیعی را دارند. همچنین، به سرعت با استخوان و لثه سازگار می‌شوند.
 • بریج دندان: در این روش، دندان‌های مجاور فضای خالی را پوشش می‌دهند و دندان جایگزین در وسط به دندان‌های پایه بریج متصل می‌شود. این روش معمولاً برای افرادی مناسب است که دندان‌های مجاور نیاز به تراشیدن دارند. علاوه بر این، نگهداری و مراقبت از دندان‌های پایه بریج بسیار مهم است.
 • دندان مصنوعی: در این روش، دندان‌های مصنوعی به عنوان جایگزین دندان‌های طبیعی درون دهان قرار می‌گیرند. این روش از نظر هزینه نسبت به ایمپلنت و بریج ارزان‌تر است. با این حال، در اولین روزها ممکن است جویدن و صحبت کردن کمی دشواری‌ها را به همراه داشته باشد و نیاز به تطابق دهان با دندان‌های مصنوعی دارد.

به طور کلی، هر روشی مزایا و معایب خود را دارد و انتخاب به نیاز‌ها و شرایط فردی شما بستگی دارد. همچنین، مشاوره با پزشک دندان‌پزشکی در انتخاب بهترین روش جایگزینی دندان برای شما بسیار مفید است.

کدام روش زیباتر است؟

ارزیابی زیبایی بین ایمپلنت، بریج دندان و دندان مصنوعی به عوامل مختلفی بستگی دارد که شامل ساختار دهان، شکل چهره، نوع و موقعیت دندان‌های جایگزین، واکنش لثه، و تراکم لبه لثه در اطراف دندان‌های جایگزین می‌شود. در حقیقت، هرکدام از این روش‌ها می‌توانند با در نظر گرفتن عوامل مشخصی در نتیجه زیبایی تاثیرگذار باشند.

اگرچه ایمپلنت‌ها ظاهری طبیعی دارند و با بافت‌های اطراف تطابق دارند، بریج دندان هم می‌تواند با درستی و زیبایی بالایی اجرا شود. همچنین، دندان‌های مصنوعی نیز با تکنولوژی‌های پیشرفته و مواد با کیفیت، ظاهری طبیعی‌تری پیدا کرده‌اند.

بهترین تصمیم در خصوص زیبایی و جلب انطباق دندان‌های جایگزین با سایر عناصر دهان از طریق مشاوره با دندانپزشک تخصصی می‌تواند گرفته شود. دندانپزشک شما با توجه به مشخصات شما و معیارهای زیبایی متفاوت، بهترین روش جایگزینی را توصیه خواهد کرد.

ایمپلنت و بریج دندان برای چه کسانی مناسب است؟

اطلاعات و مشورت دندانپزشکی برای انتخاب مناسب‌ترین روش بین ایمپلنت و بریج دندان بسیار ارزشمند است. در اکثر موارد، تصمیم نهایی بر اساس وضعیت دهان و نیازهای فرد اتخاذ می‌شود. اما بهتر است پیش از مشاوره با دندانپزشک، خودتان نیز با مزایا و معایب هر دو روش آشنا شده و نیازها و ترجیحات خود را به وی بیان کنید.

نتیجه گیری
در این مقاله، تمام مزایا و معایب ایمپلنت دندان، بریج و دندان مصنوعی را مورد بررسی قرار دادیم. اگر شما دندان‌های خود را از دست داده‌اید، بهتر است قبل از هر گونه تصمیمی، با یک دندانپزشک متخصص مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *